Unit 7 Bushells Business Park, Lester Way, Wallingford, OX10 9DD

Dance Connection Studios is situated on the outskirts of Wallingford with a large onsite car park. The studios boasts two large fully equipped dance studios with mirrors, mounted wall barres, specialist wooden dance flooring & reception / waiting area.

Classes

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
09:00
Ballet
Grade 4 Ballet (Age 14+)
09:00 - 09:45

Ballet
Grade 5 Ballet (Ability based)
09:45 - 10:30

Ballet
Pointe Work (Ability based)
10:30 - 11:00
Ballet
Grade 3 Ballet (Age 12-14 years)
09:00 - 09:45

Melody Bear
First Ballet (Age 4-5 years)
09:45 - 10:15

Melody Bear
Melody Movement (Age 3-4 years)
10:15 - 10:45

Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
10:45 - 11:15

Melody Bear
Foundation Ballet (Age 5-6 years)
11:00 - 11:30
10:00
Melody Bear
Little Bear Feet (18 Months-3 years)
10:30 - 11:00
11:00
Drop in Limbering
11:15 - 12:00
12:00
Technical Jazz
Tech Jazz level 4 (Ability based)
12:00 - 12:45
Tap
Grade 3 Tap (Age 12-14 years)
12:00 - 12:45
13:00
Musical Theatre
Senior Musical Theatre (Age 13+)
13:15 - 14:00
14:00
Modern
Grade 5 Modern (Age 15+)
14:00 - 14:45
Modern
Intermediate Modern
14:00 - 14:45
15:00
Tap
Grade 4 Tap (Age 15+)
15:45 - 16:30

Training Squads
Senior Performance Squad (Audition Only)
16:45 - 17:45
Technical Jazz
Tech Jazz level 3 (Age 11+)
15:00 - 15:45

Tap
Grade 5 Tap
15:45 - 16:30

Training Squads
Senior Training Squad (Audition only)
16:45 - 17:45
16:00
Musical Theatre
Musical Theatre Minis (Age 5-8 years)
16:00 - 16:30

Modern
Grade 2 Modern (Age 8-10 years)
16:30 - 17:15

Tap
Grade 1 Tap (Age 8-10 years)
17:15 - 18:00
Melody Bear
Melody Movement (Age 3-4 years)
16:00 - 16:30

Tap
Primary Tap (Age 6-8 years)
16:30 - 17:00
Tap
Grade 2 Tap (Age 10-12 years)
16:00 - 16:45

Modern
Foundation Modern & Jazz (Age 4-5 years)
16:30 - 17:00

Drop in Limbering
16:45 - 17:30

Technical Jazz
Tech Jazz Level 1 (Age 6-10 years)
17:30 - 18:15

Modern
Grade 3 Modern (Age 10-12 years)
18:15 - 19:00
Tap
Foundation Tap (Age 4-5 years)
16:00 - 16:30
Melody Bear
First Ballet (Age 4-5 years)
16:00 - 16:30

Melody Bear
Foundation Ballet (Age 5-6 years)
16:30 - 17:00
Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 1 (Age 5+)
16:30 - 17:30

Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 2 (Ability based)
17:30 - 18:30

Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 3 (Ability based)
18:30 - 19:30

Modern
Adult Jazz / Commercial
19:30 - 20:30
Ballet
Grade 1 Ballet (Age 8-10 years)
16:00 - 16:45

Ballet
Grade 2 Ballet (Age 10-12 years)
16:45 - 17:30

Competition Team
Junior Competitive Company (Audition Only)
17:30 - 18:30

Competition Team
Senior Competitive Company (Audition only)
18:30 - 20:30
17:00
Modern
Grade 1 Modern (Age 6-8 years)
17:00 - 17:30

Tap
Grade 1 Tap Transition (Age 8-10 years)
17:30 - 18:15

Training Squads
Junior Training Squad (Age 5+ audition only)
18:15 - 19:00
Technical Jazz
Tech Jazz Level 1 (Age 11+)
17:30 - 18:15

Tap
Grade 3 Tap (Age 12-14 years)
18:15 - 19:00
Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
17:00 - 17:30

Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
17:30 - 18:00
Ballet
Inter Ballet (Ability Based)
17:30 - 18:30
18:00
Musical Theatre
Inter Musical Theatre (Age 9-12 years)
18:15 - 19:00
Ballet
Grade 1 Ballet (Age 8-10 years)
18:00 - 18:45

Ballet
Grade 2 Ballet (Age 10-12 years)
18:45 - 19:30
19:00
Tap
Adult Beginners Tap
19:00 - 20:00
Ballet
Adult ballet
19:00 - 20:00
Modern
Grade 4 Modern (Age 12-14 years)
19:00 - 19:45
Modern
Grade 5 Modern (Age 15+)
19:00 - 19:45
20:00

Monday Studio 1

Monday Studio 2

Tuesday Studio 1

Tuesday Studio 2

Wednesday Studio 1

Thursday Studio 1

Friday Studio 1

Friday Studio 2

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
16:00
Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 1 (Age 5+)
16:30 - 17:30

Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 2 (Ability based)
17:30 - 18:30

Acro & Dance Tech
Acro Dance Tech Level 3 (Ability based)
18:30 - 19:30
17:00
18:00
19:00

Thursday Studio 1

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
17:00
Competition Team
Junior Competitive Company (Audition Only)
17:30 - 18:30

Competition Team
Senior Competitive Company (Audition only)
18:30 - 20:30
18:00
19:00
20:00

Friday Studio 1

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
11:00
Drop in Limbering
11:15 - 12:00
16:00
Drop in Limbering
16:45 - 17:30
17:00

Tuesday Studio 1

Saturday Studio 1

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
09:00
Ballet
Grade 4 Ballet (Age 14+)
09:00 - 09:45

Ballet
Grade 5 Ballet (Ability based)
09:45 - 10:30

Ballet
Pointe Work (Ability based)
10:30 - 11:00
Ballet
Grade 3 Ballet (Age 12-14 years)
09:00 - 09:45
10:00
Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
10:45 - 11:15
11:00
16:00
Ballet
Grade 1 Ballet (Age 8-10 years)
16:00 - 16:45

Ballet
Grade 2 Ballet (Age 10-12 years)
16:45 - 17:30
17:00
Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
17:00 - 17:30

Ballet
Primary Ballet (Age 6-8 years)
17:30 - 18:00
Ballet
Inter Ballet (Ability Based)
17:30 - 18:30
18:00
Ballet
Grade 1 Ballet (Age 8-10 years)
18:00 - 18:45

Ballet
Grade 2 Ballet (Age 10-12 years)
18:45 - 19:30
19:00
Ballet
Adult ballet
19:00 - 20:00

Monday Studio 2

Wednesday Studio 1

Friday Studio 1

Friday Studio 2

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
09:00
Melody Bear
First Ballet (Age 4-5 years)
09:45 - 10:15

Melody Bear
Melody Movement (Age 3-4 years)
10:15 - 10:45
10:00
Melody Bear
Little Bear Feet (18 Months-3 years)
10:30 - 11:00
11:00
Melody Bear
Foundation Ballet (Age 5-6 years)
11:00 - 11:30
16:00
Melody Bear
Melody Movement (Age 3-4 years)
16:00 - 16:30
Melody Bear
First Ballet (Age 4-5 years)
16:00 - 16:30

Melody Bear
Foundation Ballet (Age 5-6 years)
16:30 - 17:00

Monday Studio 1

Monday Studio 2

Wednesday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
16:00
Training Squads
Senior Performance Squad (Audition Only)
16:45 - 17:45
Training Squads
Senior Training Squad (Audition only)
16:45 - 17:45
17:00
18:00
Training Squads
Junior Training Squad (Age 5+ audition only)
18:15 - 19:00

Monday Studio 2

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
12:00
Technical Jazz
Tech Jazz level 4 (Ability based)
12:00 - 12:45
15:00
Technical Jazz
Tech Jazz level 3 (Age 11+)
15:00 - 15:45
17:00
Technical Jazz
Tech Jazz Level 1 (Age 6-10 years)
17:30 - 18:15
Technical Jazz
Tech Jazz Level 1 (Age 11+)
17:30 - 18:15
18:00

Tuesday Studio 1

Tuesday Studio 2

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
13:00
Musical Theatre
Senior Musical Theatre (Age 13+)
13:15 - 14:00
16:00
Musical Theatre
Musical Theatre Minis (Age 5-8 years)
16:00 - 16:30
18:00
Musical Theatre
Inter Musical Theatre (Age 9-12 years)
18:15 - 19:00

Monday Studio 1

Saturday Studio 1

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
12:00
Tap
Grade 3 Tap (Age 12-14 years)
12:00 - 12:45
15:00
Tap
Grade 4 Tap (Age 15+)
15:45 - 16:30
Tap
Grade 5 Tap
15:45 - 16:30
16:00
Tap
Primary Tap (Age 6-8 years)
16:30 - 17:00
Tap
Grade 2 Tap (Age 10-12 years)
16:00 - 16:45
Tap
Foundation Tap (Age 4-5 years)
16:00 - 16:30
17:00
Tap
Grade 1 Tap (Age 8-10 years)
17:15 - 18:00
Tap
Grade 1 Tap Transition (Age 8-10 years)
17:30 - 18:15
18:00
Tap
Grade 3 Tap (Age 12-14 years)
18:15 - 19:00
19:00
Tap
Adult Beginners Tap
19:00 - 20:00

Monday Studio 1

Monday Studio 2

Tuesday Studio 1

Tuesday Studio 2

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

Monday Studio 1 Monday Studio 2 Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2 Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2 Thursday Studio 1 Thursday Studio 2 Friday Studio 1 Friday Studio 2 Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
14:00
Modern
Grade 5 Modern (Age 15+)
14:00 - 14:45
Modern
Intermediate Modern
14:00 - 14:45
16:00
Modern
Grade 2 Modern (Age 8-10 years)
16:30 - 17:15
Modern
Foundation Modern & Jazz (Age 4-5 years)
16:30 - 17:00
17:00
Modern
Grade 1 Modern (Age 6-8 years)
17:00 - 17:30
18:00
Modern
Grade 3 Modern (Age 10-12 years)
18:15 - 19:00
19:00
Modern
Grade 4 Modern (Age 12-14 years)
19:00 - 19:45
Modern
Grade 5 Modern (Age 15+)
19:00 - 19:45
Modern
Adult Jazz / Commercial
19:30 - 20:30
20:00

Monday Studio 1

Monday Studio 2

Tuesday Studio 1

Tuesday Studio 2

Thursday Studio 1

Saturday Studio 1

Saturday Studio 2

No events available!
Menu